Melyik terápiát válasszuk?

2017.07.08

    A tanulási nehézségek hátterében nagyon gyakran idegrendszeri éretlenség, alulszervezettség áll. Az idegrendszer fejlődése összefüggésben van a mozgásfejlődéssel, ezt használják ki a különböző mozgásterápiák. Az alábbiakban összefoglalom a legnépszerűbb módszereket. 

  • Dévény-módszer (DSGM): Dévény Anna által kidolgozott módszer, speciális manuális technika segítségével stimulálja az idegrendszert, masszírozás által. Általában sérült csecsemőknél használják, 5 hónapos kor alatt, de azon túlnyúló fejlesztést is jelent
  • Ayres: Anna Jean Ayres fejlesztette ki a szenzoros integrációs terápiát, melyben nincsenek ismétlődő feladatsorok, hanem rengeteg eszköz és a terapeuta ösztönzése segítségével fejleszti az idegrendszert. A terápia során a gyermekek érzékszerveit ingerlik sokféle játékos eszközzel, hogy összerendeződjenek az érzékletek. 0-10 éves korig ajánlott.
  • Tsmt (Tervezett Szenzomotoros Tréning): Lakatos Katalin dolgozta ki, alapja hasonló az Ayres-féle szenzoros integrációs terápiához. A TSMT-ben azonban alaposan kidolgozott, ismétlődő feladatsorokat végeztet a terapeuta a gyerekekkel. Egyéni és csoportos formában is végezhető. Az egyéni terápia otthoni gyakorlást jelent, néhány hetenként felülvizsgálattal. 12 éves korig ajánlott.
  • Hrg (Hidroterápiás Rehabilitációs Gimnasztika): Langyos vízben végzett szenzomotoros terápia. Az idegrendszert ingerlő mozgásos feladatok mellett a víz pozitív hatásai is felgyorsítják a fejlődést. 0-11 éves korig ajánlott.
  • Alapozó terápia: Carl Henry Delacato módszere alapján dolgozta ki Dr. Marton-Dévényi Éva. Az emberi mozgásfejlődés szakaszait újra átveszik, így lehet helyrehozni a elmaradt, nem megfelelően fejlődött idegrendszeri pályákat. 5-16 éves korig ajánlott.
  • Kulcsár-féle komplex mozgásterápia: Szintén Delacato módszerét vette alapul Kulcsár Mihályné. A hierarchikusan felépülő mozgásfejlődést építi újra a gyerekekkel, ami elindítja az idegrendszer érését. 5 évestől felnőtt korig ajánlott. Előnye, hogy az otthoni gyakorlás mindössze 20-30 percet vesz igénybe és nincs szükség drága eszközökre.
  • INPP: Speciális, kronológiai sorrendben haladó "Reflexkorrekciós mozgásprogrammal" segíti a nehézségek leküzdését. 3 órás felmérő vizsgálat előzi meg, napi 5-10 perces otthoni gyakorlás szükséges a fejlődéshez. Magyarországon mindössze 15 képzett egyéni fejlesztő szakember dolgozik a módszerrel.
  • Terápiás falmászás: A falmászásnak önmagában is fejlesztő hatása van, a terápia során ezt egészítik ki a gyermek speciális igényeihez igazodva, biztonságos környezetben. 2,5-10 éves korig ajánlják.

Ne feledjük, hogy egyik módszer sem csodaszer, csak újra szervezi az alapokat, amire építkezhetünk. A terápia befejezése után szükség lehet a részképességek további fejlesztésére. Csak az a tevékenység nevezhető terápiának, amit rendszeresen, több hónapon át végzünk. Ha eredményt szeretnénk elérni, köteleződjünk el valamelyik módszer mellet és tartsuk be a terapeuta által előírt gyakoriságot és ismétlésszámot. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el